V informačních a komunikačních technologiích (ICT) v Česku pracovalo v roce 2021 téměř 190 tisíc lidí, což je 3,5 procenta z celkové zaměstnanosti. Dvě třetiny našly uplatnění v IT službách. V tiskové zprávě o tom v úterý informoval Český statistický úřad (ČSÚ). ICT obory vloni na vysokých školách studovalo 22 tisíc studentů. Stoupá mezi nimi počet cizinců a žen.
Výdaje na výzkum a vývoj v ICT dosáhly loni 27,5 miliardy korun a výdaje domácností za ICT vybavení a služby se blížily 118 miliardám korun, což byla podle ČSÚ dosud nejvyšší roční částka.
"Ve výrobě informačních technologií pracovalo v loňském roce 25 tisíc lidí, ve srovnání s rokem 2010 se počet snížil o 15 procent. V IT službách jsme naopak za stejné období zaznamenali výrazný nárůst počtu pracujících, a to o více než dvě třetiny na 128 tisíc," informoval ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana. "Ke změně nedošlo v telekomunikacích, v letech 2010 i 2021 pracovalo v tomto odvětví 22 tisíc lidí," doplnil.
Necelou třetinu studentů v oboru ICT tvořili cizinci. Jejich počet v posledních 20 letech stoupl z pěti na 31 procent. Nejvíc zahraničních studentů loni pocházelo ze Slovenska (3163), následovali Rusové (1323) a Ukrajinci (661). V roce 2021 v oboru ještě studovali většinou muži, bylo jich 83 procent. "V průběhu posledních let se ale zvýšilo zastoupení žen. Do roku 2010 jich bylo kolem 12 procent, v posledních třech letech se podle ČSÚ počet zvýšil o pět procent.
Výdaje domácností za ICT vybavení a služby čtvrtý rok v řadě přesáhly hranici sta miliard korun. Rodiny za ICT utratí v průměru 4,3 procenta ročních výdajů. Od roku 2002 přitom převažují poplatky za telekomunikační a internetové služby, které loni dosáhly 75 miliard korun.
Náklady na výzkum a vývoj v oboru meziročně vzrostly o rekordních 4,5 miliardy korun. Na výzkum a vývoj softwaru, aplikací a dalších ICT služeb šlo loni 20 miliard korun, přes sedm miliard směřovalo do zařízení a elektronických součástek.