Negativní očekávání Slováků ohledně jejich finanční situace či vývoje nezaměstnanosti se v létě zmírnila. Vyplývá to z výsledků červencového průzkumu slovenského statistického úřadu.
Ekonomická nálada obyvatel země se výrazně zhoršila letos na jaře po potvrzení prvního případu nákazy koronavirem na Slovensku. Pandemie nemoci covid-19 již ovlivnila výkon slovenské ekonomiky a přispěla k růstu nezaměstnanosti.
Zatímco ještě v dubnu v době karanténních opatření téměř polovina Slováků předpokládala zhoršení finanční situace své domácnosti, v červenci po uvolnění většiny dřívějších omezení tento názor zastávalo již jen 28 procent z 1200 dotazovaných. Negativní vyhlídky má ale nadále větší podíl obyvatel země než před vypuknutím koronavirové krize.
Slováci přestali plánovat větší nákupy
Na 40 z 50 procent v červnu klesl podíl slovenských domácností, které neplánují větší nákupy jako například elektroniku, spotřebiče či nábytek.
Slovenská ekonomika v prvním i druhém letošním čtvrtletí hlavně kvůli dopadům covidu-19 v meziročním srovnání klesla. Míra nezaměstnanosti zase v červenci dosáhla více než tříletého maxima 7,65 procenta, zatímco na konci loňska byla těsně pod hranicí pěti procent. Výrazná většina Slováků (82 procent) podle zmíněného průzkumu očekává další růst nezaměstnanosti.
Slovenské ministerstvo financí i místní centrální banka očekávají letos kvůli dopadům covidu-19 větší propad ekonomiky než za globální ekonomické krize v roce 2009. Zaměstnavatelé v zemi, která má téměř 5,5 milionu obyvatel, zruší podle odhadů desítky tisíc pracovních míst.