Pražský magistrát zaslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) svůj návrh novely živnostenského zákona, která by umožnila samosprávám regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb přes platformy typu Airbnb. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Prahy Vít Hofman. Návrh město už před více než rokem poslalo předchozí Sněmovně, ta jej však nestihla projednat.
Praha má zákonodárnou iniciativu, a může tak předkládat vlastní zákonné úpravy. Předložený návrh by umožnil vedení města určit období, kdy by bylo ubytování tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat. "Věřím, že nově zvolená Poslanecká sněmovna bude jednat rychleji a mít dost politické vůle k tomu, aby naši novelu podpořila," uvedla radní Hana Marvanová (za STAN).
Krátkodobé ubytování zejména v centru metropole čelí dlouhodobě kritice místních obyvatel, městských částí a magistrátu kvůli tomu, že se obytné domy z velké části mění na hotely. "Tisíce bytů slouží pouze turistům, což s sebou nese nejrůznější negativní důsledky, počínaje nedostatkem nájemních bytů přes změny v infrastruktuře historického centra města, bezpečnostní a hygienická rizika, obtěžování občanů hlukem až po problémy s vymáháním dodržování platných právních předpisů," uvedla Marvanová.
Vedle Airbnb působí na českém trhu například Flipkey, House Trip nebo Vrbo. Ředitel městského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč letos v červenci uvedl, že podle dat zahraničních webů, které se zabývají analýzami krátkodobého ubytování, je v celé Praze pro tyto účely využíváno asi 13 600 bytů. Stavební úřad Prahy 1 nedávno udělil prvnímu majiteli bytu poskytovaného přes Airbnb pokutu za jeho užívání v rozporu s kolaudací.