Ceny ropy ve středu pokračují v růstu a při asijském obchodování vystoupily na další sedmileté maximum. Na trhu se zvyšují obavy z přerušení dodávek kvůli sankcím uvalených na ruské banky v souvislosti s prohlubujícím se konfliktem na Ukrajině. Obchodníci se snaží hledat alternativní zdroje ropy, trh je však napjatý.
Krátce po 8.00 SEČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 5,9 procenta zhruba na 111,10 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI se ve stejnou dobu zvyšovala asi o šest procent a obchodovala se přibližně za 109,50 dolaru za barel.
"Narušení obchodů začíná přitahovat pozornost," uvedl ekonom australské banky Westpac Justin Smirk. "Problémy kolem financování obchodu a pojištění - to vše ovlivňuje vývoz z Černého moře."
Vývoz ruské ropy se na celosvětových dodávkách suroviny podílí zhruba osmi procenty.
Největší americká ropná společnost ExxonMobil v úterý uvedla, že kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu ukončí těžbu ropy a plynu v Rusku. Exxon má těžební zařízení na ostrově Sachalin na ruském Dálném východě.
Západní mocnosti sice neuvalily sankce přímo na vývoz energií, američtí obchodníci se ale ruské ropě vyhýbají. "Možná teď vidíte na moři nějaké barely, ale ty byly nakoupeny před invazí. Po ní už jich moc nebude," řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků v newyorském přístavu.
Členské země Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se v úterý dohodly na uvolnění 60 milionů barelů ropy ze svých zásob. Podle analytiků to ale přinese jen dočasnou úlevu na straně nabídky.
"Pomohlo to omezit růst, ale pokud chcete ceny zvrátit, potřebujete něco trvalejšího," uvedl Smirk.
Podle IEA jsou v současnosti komerční zásoby ropy nejnižší od roku 2014.
Ve středu se také schází Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, což je skupina známá jako OPEC+. Očekává se, že skupina se bude držet svých plánů a od dubna zvýší dodávky ropy na trh o dalších 400 tisíc barelů denně.