Stavebnictví brzdí vysoké ceny stavebních materiálů a nedostatek pracovníků. Znatelně brání dokončení projektů i inflace. Uvedli to oslovení analytici. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku v září mírně zrychlila meziroční růst na 2,2 procenta ze srpnových 1,2 procenta.
Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se proti loňskému září zrychlila o 4,9 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 3,6 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 0,4 procenta.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Group Pavla Sobíška se výkony stavebnictví srovnávají s loňskou nízkou základnou, ale zůstávají citelně pod úrovní stejného období 2019. Za září pokles činí asi šest procent.
Ekonom Komerční banky Martin Gürtler vidí za zářijovými výsledky pomalé povolování staveb. "Vliv mohla mít v důsledku pandemie zvýšená míra nejistoty, téměř nefungující stavební úřady, které ještě více zbrzdily již tak zdlouhavé povolování staveb, chybějící zahraniční dělníci a v neposlední řadě aktuálně pozorovaný strmý růst cen stavebních materiálů. Nejen že jsou výrazně dražší, v některých případech ale scházejí úplně," uvedl.
Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček naopak upozornil, že stavební úřady v září vydaly 7509 stavebních povolení, o procento více než před rokem. "Aktuálně existuje dostatek projektů s vydanými stavebními povoleními. Úzké hrdlo se však nachází na straně stavařů, kteří nestíhají realizovat povolené stavby za plánované rozpočty," uvedl Křeček.
"Počet zahájených bytů v září meziročně vzrostl o 57,3 procenta. Počet dokončených bytů však klesl o 10,2 procenta. To dokládá, jak je v inflační době obtížné dokončovat rozpracované projekty. Patrné je to hlavně u dokončování rodinných domů, kde počty klesají již pět měsíců v řadě," doplnil.
Na nedostatek pracovních sil, konkrétně těch zahraničních, upozornil i Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro Českou republiku. "Na trhu stále chybí řada zahraničních pracovníků, stavební firmy musejí řešit rostoucí ceny dovážených surovin i nedostatek přepravních kapacit. K tomu se v posledních týdnech přidávají rostoucí ceny energií i pohonných hmot," uvedl. Návrat výstavby na úrovně výstavby před vypuknutím pandemie vidí nejdříve za další tři roky.