Prsa by si měla žena preventivně sama vyšetřovat každý měsíc. Případů rakoviny se ročně odhalí kolem sedmi tisíc, nejlépe se léčí v raném stadiu.
Od 45 let jsou ženy zvány na vyšetření prsu ve specializovaném centru zdravotními pojišťovnami. Nádory se ale objevují i u mladších žen, u kterých je zásadní právě samovyšetřování. Informace v úterý zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví a organizací pacientek.
"Samovyšetření by se mělo stát běžnou součástí života. Žena se musí naučit dobře znát anatomii svého prsu," popsala samovyšetření Nikola Samková z asociace mladých pacientek Bellis.
Začít by se podle ní mělo pohledem do zrcadla, jestli se prsa za měsíc nezměnila. Varováním jsou změny, prohlubně v kůži, pomerančová kůže nebo vpáčená bradavka. Hlavní vyšetření je vleže na zádech s jednou rukou za hlavou a druhou si celý prs třemi prsty krouživými pohyby prohmatat. Návody jsou i na webech mamografických center a pacientských organizací.
Pravidelné kontroly
Od věku 45 let jsou ženy zvány na pravidelná vyšetření přístrojem, takzvaným mamografem, hradí je zdravotní pojišťovna. "U mladých prsou je mamograf slepý, tam nevidí. Používá se proto až u prsou, která trochu stárnou," uvedla primářka Mamacenter Miroslava Skovajsová. Mladší ženy lékaři vyšetřují ultrazvukem, pojišťovny na vyšetření přispívají.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na vyšetření chodí asi 60 procent těchto žen, ročně zhruba 700 tisíc. Ročně se podaří odhalit asi 4000 nádorů. "Daří se tak zachycovat karcinomy prsu v časném stadiu, kterých jsou asi tři čtvrtiny případů. Tím větší je šance, že bude pacientka úplně vyléčená," dodal ministr. I díky screeningu podle odborníků klesla úmrtnost, mezi evropskými zeměmi je Česko na 34. až 35. místě v počtu žen, které nemoci podlehnou. Od roku 2002 úmrtnost klesla o 30 procent.
Rakovina prsu představuje skoro pětinu všech zhoubných nádorů u žen. Ročně jí jich onemocní asi sedm tisíc, po prodělané léčbě jich žije asi 50 tisíc. Každý rok zemře asi dva tisíce pacientek.