Dostatek vitaminu D pomáhá posilovat náš imunitní systém a redukovat vážné komplikace v případě nakažení nemocí covid-19. Přišli s tím vědci z Trinity College v DUblinu a Univerzity v Liverpoolu. S odkazem na studii o tom informoval server The Independent.
Vědci analyzovali evropská data o vitaminu D za posledních 20 let a porovnali je se současnými statistikami nemoci covid-19. Nejvyšší infekčnost a úmrtnost zaznamenali u populací s nízkou koncentrací vitaminu D v těle, přičemž právě souvislost mezi nízkou hodnotou vitaminu D a úmrtím na koronavirus je "statisticky významná", uvádí autoři studie.
Ti zpozorovali u Italů a Španělů, jejichž země byly v Evropě nákazou nejvíce postiženy, že i přes pravidelné vystavování se slunci, trpěli vysokým deficitem vitaminu D. Naproti tomu obyvatelé severských zemí jako Norsko, Finsko a Dánsko, kde byl celkový počet nakažených mnohem nižší, měli vyšší koncentraci vitaminu D v těle. I přes menší vystavování se slunci to totiž dohánějí vhodnou stravou a potravinovými doplňky.
"Zatímco v současné době neexistují žádné výsledky z náhodně kontrolovaných studií, které by jasně prokázaly, že vitamin D příznivě ovlivňuje výsledky ohledně covidu-19, existují silné nepřímé důkazy o souvislostech mezi vitaminem D a závažných reakcích na covid-19 včetně smrti," sdělila profesorka a spoluautorka studie Rose Anne Kennyová z Trinity College v Dublinu.
Apeluje tak na irskou vládu, aby doporučila dospělým lidem konzumovat v období pandemie potravinové doplňky obsahující vitamin D. "V Irsku jej jeho nedostatek častý. Nejčastěji se deficit objevuje s pokročilým věkem, obezitou, u mužů, etnických minorit a u lidí s hypertenzí a v domovech seniorů," dodala profesorka.
"Optimalizace příjmu vitaminu D bude mít jistě přínos pro celkové zdraví a podporu imunitní funkce. Výzkum, jako je tento, je však stále jen průzkumný a potřebujeme další takové, abychom získali konkrétní důkazy o hladině vitaminu D, která je nezbytná pro optimální funkci imunity," uvedl kolega Kennyové, doktor Eamon Laird.
Laird také dodal, že studie mimo jiné připomíná, jak nízká je v evropské populaci hladina vitaminu D, což se týká i zemí, kde je pravidelně slunečno. Navrhuje tak, aby země zavedly jakousi povinnou politiku příjmu tohoto nezbytného vitaminu. "Jestliže skandinávské země to mohly udělat, není důvod, proč by to nemohlo být zavedeno i v Irsku, Spojeném království nebo i ve zbytku Evropy," uzavřel.