Putin povolil zamoření Bajkalu odpadem
Bajkalský kombinát na výrobu papíru a celulózy může ode dneška opět vypouštět do „perly Sibiře“ svůj odpad. Podle údajů Greenpeace vypouštěly papírny před zastavením do jezera přes 100.000 krychlových metrů odpadu ročně. Za dobu své činnosti byl kombinát několikrát pokutován a nakonec byl dotlačen ke zbudování systému vnitřní cirkulace odpadních vod s jejich očištěním, a poté dostal i zákaz používat k bělení celulózy chlór.
Pak ale přišla krize a závod se ocitl na hranici bankrotu. Na podzim roku 2008 byl provoz kombinátu zastaven. Problém ale spočívá v tom, že kombinát zaměstnává 2.3 tisíce lidí, kteří tak zůstali bez práce. Pro ně bylo Putinovo nařízení manou z nebes, a pro něj – další hlasy pro příští prezidentské volby.
„Nebudeme jednat neuváženě a bezstarostně, bez ohledu na ekologii a jezero Bajkal. Musíme však jednat uvážlivě a myslet i na lidi, kteří zde žijí a pracují“, řekl Putin. Jeho povolení však neobsahuje nutné klauzule pro nakládání s odpadními vodami. Ekologové jsou tak přesvědčeni, že papírny, jsa ve finanční tísni, budou využívat nejlevnějšího způsobu, jak se zbavit odpadu – přímou cestou do vod Bajkalu.
Ekologové si však rvou vlasy a bijí na poplach. Bajkal, jemuž se říká „perla Sibiře“ je se svou hloubkou 1640m nejhlubším jezerem na planetě. V Bajkalu, jehož věk odhadují vědci na 25 – 30 milionů let je soustředěno přes 20 procent světových zásob pitné vody.
Je proto možné pochopit vědce, kteří doslova šílí, když si uvědomují všechna rizika, vyplývající ze znovuotevření kombinátu pro tuto obrovskou zásobárnu pitné vody.
Ekologové a další vědci se proto chtějí obrátit na prezidenta Dmitrije Medveděva, který už jako jediný může v tuto chvíli zastavit, nebo alespoň odložit spuštění papíren s jejich smrtonosným odpadem pro Bajkal.