Evropská unie v reakci na to, že Turecko přestalo dodržovat dohodu o zadržování migrantů, ukázala jednotu a jasně dala Ankaře najevo, že její postup je za hranou. V rozhovoru to řekl český velvyslanec při EU Jakub Dürr.
Rozhodnutí unie uspořádat v reakci na novou migrační vlnu dárcovskou konferenci pro Sýrii podle něj umožní Evropě angažovat se v zemi a nepřenechat ji zájmům Ruska a Turecka.
K řecko-turecké hranici od konce února zamířily desetitisíce migrantů poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že budou mít volnou cestu do EU. Erdogan tak přestal plnit dohodu s unií z roku 2016, na jejímž základě dosud bránil masovému pohybu migrantů výměnou za finanční pomoc. Podle informací z Řecka turecké ozbrojené síly pomáhají migrantům překonávat hranice, Atény se snaží své hranice ochránit.
EU se jednoznačně postavila za Řecko a ilegální migraci odmítla. Zároveň členské státy nabídly Řecku materiální i finanční pomoc, stejně jako vyslání policistů do pohraniční stráže. Podle Dürra jednota a rychlá reakce byly nejlepší odpovědí na turecký postup, který podle něj někteří evropští politici označují za vydírání. "Vzkaz, který jsme tím vyslali, byl jasný. Na naší straně všechno platí, nezkoušejte tuhle hru, protože je zbytečně nebezpečná," řekl.
Na počátku tohoto týdne už po zveřejnění evropského stanoviska jednal v Bruselu Erdogan s evropskými představiteli o současné situaci a schůzka podle Dürra pomohla vyčistit atmosféru. Turecko podle velvyslance na schůzce požadovalo vízovou liberalizaci, modernizaci celní unie a posílení dialogu s EU.
Unie na druhé straně žádala, aby Turecko zlepšilo svou migrační politiku, a to i na své východní hranici. "Turecko má volný režim s několika zeměmi a počty migrantů z některých zemí, jako je Afghánistán a Pákistán, jsou vzrůstající. Ti migranti se potom samozřejmě objevují na západě Turecka nebo na turecko-řecké hranici," řekl Dürr. Evropští představitelé také žádali o úpravu investičního prostředí v Turecku nebo o dodržování právního státu.
Evropští představitelé se s ohledem na aktuální vývoj kolem migrace zabývali také situací v Sýrii a už minulý týden se dohodli na uspořádání dárcovské konference pro tuto zemi. Podle Dürra konference nesouvisí pouze s migrací, ale celkově s děním v blízkovýchodním regionu. Dárcovská konference by měla unii umožnit hrát v Sýrii větší roli.
"V Evropské unii všechny členské země cítíme, že není dobré, že tam nejsme přítomni. Neříkám, že tam máme mít armády, nemluvím úplně o fyzické přítomnosti, ale že se máme stát aktéry toho jednání. Dárcovská konference je šance, jak zlepšit komunikaci s různými stranami v Sýrii a jak také zaručit, aby se Sýrie neprobírala jen v Moskvě na setkání Putina s Erdoganem," řekl velvyslanec.